Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ54-E3/57T
SMCJ54-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ54-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 96.3VC SMC
Datasheet Download
SMCJ54-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ54-E3/57T
QUANTITY
SMCJ54-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ54-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ54-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ54-E3/57T
Related LinksSMCJ54, SMCJ54-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ54-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ54-E3/57T
SWITCH DIP SMT 10POS EXT ACTUAT datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
JUMPER-H9991TR/1852BR/X 6" datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 65MHZ 8SO datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4DIP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20.2W D 48TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.6A 105 MOHM datasheet.pdf
RES 0.39 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.3A 110 MOHM TH datasheet.pdf