Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ58CA-E3/51T
SMCJ58CA-E3/51T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ58CA-E3/51T
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Datasheet Download
SMCJ58CA-E3/51T.pdf
Availability of SMCJ58CA-E3/51T
QUANTITY
SMCJ58CA-E3/51T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ58CA-E3/51T
Internal Part NumberEIS-SMCJ58CA-E3/51T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ58CA-E3/51T
Related LinksSMCJ58C, SMCJ58CA-E3/51T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ58CA-E3/51T Details Description
Related parts for SMCJ58CA-E3/51T
RES SMD 3.16K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
AMP RFIC LNA E-PHEMT 4GHZ 0402 datasheet.pdf
IC ACCELEROMETER 100MV/G 8CLCC datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN ARM/FOOT 1750MM datasheet.pdf
FORK CABLE LUG datasheet.pdf
SR BTS TT 6 ASY P datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT .4VA 28V datasheet.pdf
26500 12C 12#12 SKT RECP datasheet.pdf
220UF 200V 25X40MM 85C 12000H datasheet.pdf