Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ58CAHE3/57T
SMCJ58CAHE3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ58CAHE3/57T
Brief Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC SMC
Datasheet Download
SMCJ58CAHE3/57T.pdf
Availability of SMCJ58CAHE3/57T
QUANTITY
SMCJ58CAHE3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ58CAHE3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ58CAHE3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ58CAHE3/57T
Related LinksSMCJ58C, SMCJ58CAHE3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ58CAHE3/57T Details Description
Related parts for SMCJ58CAHE3/57T
AC/DC CONVERTER 48V 1200W datasheet.pdf
MEMORY CARD MICROSD 256MB datasheet.pdf
IC 16BIT 8-CH ADC CONV 20-QSOP datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 256TAP 16-TQFN datasheet.pdf
MMSD 24INCH CABLE ASSEM 5COND datasheet.pdf
RES SMD 41.2 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 2.87 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf