Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ6.5C-E3/9AT
SMCJ6.5C-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ6.5C-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC SMC
Datasheet Download
SMCJ6.5C-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ6.5C-E3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ6.5C-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ6.5C-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ6.5C-E3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)122A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ6.5C-E3/9AT
Related LinksSMCJ6.5, SMCJ6.5C-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ6.5C-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ6.5C-E3/9AT
DC/DC CONVERTER 1.8V 14W datasheet.pdf
DESKTOP SLIDING 15 3/4" X15 3/8" datasheet.pdf
IC HOT SWAP CONTRLR -48V 16-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
IC SDRAM 16MBIT 200MHZ 50TSOP datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION SGL 4.2V 10DFN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN RECEPT 26POS .80MM DUAL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 500MW DO35 datasheet.pdf