Microsemi Commercial Components SMCJ6044E3/TR13
SMCJ6044E3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ6044E3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 23.5VC SMCJ
Datasheet Download
SMCJ6044E3/TR13.pdf
Availability of SMCJ6044E3/TR13
QUANTITY
SMCJ6044E3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ6044E3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMCJ6044E3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)64A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ6044E3/TR13
Related LinksSMCJ604, SMCJ6044E3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMCJ6044E3/TR13 Details Description
Related parts for SMCJ6044E3/TR13
CONN HEADER 20POS 6.2MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN SMT R 30AU TUBE W/PK datasheet.pdf
IC SCAN TEST DEVICE 18BIT 56SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
SWITCH THUMB BCD COMP 0.4VA 20V datasheet.pdf
SYSMAC STUDIO MEASURE LIC+DVD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 45D datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf