Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ64A-M3/57T
SMCJ64A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ64A-M3/57T
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC DO-214AB
Datasheet Download
SMCJ64A-M3/57T.pdf
Availability of SMCJ64A-M3/57T
QUANTITY
SMCJ64A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ64A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ64A-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ64A-M3/57T
Related LinksSMCJ64A, SMCJ64A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ64A-M3/57T Details Description
Related parts for SMCJ64A-M3/57T
SPONGE SOLDER IRON 1.55" X 2.55" datasheet.pdf
TERM RING HT SHR 22-18AWG #10 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5MHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS C-MT datasheet.pdf
SWITCH TACT SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
CIRCULAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
RES 15.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 3W 2512 datasheet.pdf
CTV 15C 14#20 1#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf