Littelfuse SMCJ64CA
SMCJ64CA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ64CA
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 103VC SMC
Datasheet Download
SMCJ64CA.pdf
Availability of SMCJ64CA
QUANTITY
SMCJ64CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ64CA
Internal Part NumberEIS-SMCJ64CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ64CA
Related LinksSMCJ, SMCJ64CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ64CA Details Description
Related parts for SMCJ64CA
CAP TANT 220UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 0.25A 5SOT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 6.22MM datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 140A datasheet.pdf
IC EMI FILTER 5LINE ESD FLIPCHIP datasheet.pdf
LED DRIVER PS 100W datasheet.pdf