Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ64HE3/9AT
SMCJ64HE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ64HE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 64VWM 114VC SMC
Datasheet Download
SMCJ64HE3/9AT.pdf
Availability of SMCJ64HE3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ64HE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ64HE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ64HE3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp114V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ64HE3/9AT
Related LinksSMCJ64, SMCJ64HE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ64HE3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ64HE3/9AT
FAN BLOWER CF 500X170MM 230VAC datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 135MSPS SAMPL 48QFN datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 13K OHM 5% AXL datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 21POS PIN 36" WIRE datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 450A 700VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 9A LPTS datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 243 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BRIDGE RECT 4A 50V datasheet.pdf