Fairchild Semiconductor SMCJ6V5A
SMCJ6V5A picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ6V5A
Brief Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMC
Datasheet Download
SMCJ6V5A.pdf
Availability of SMCJ6V5A
QUANTITY
SMCJ6V5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ6V5A
Internal Part NumberEIS-SMCJ6V5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)133.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageSMC (DO-214AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ6V5A
Related LinksSMCJ, SMCJ6V5A Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SMCJ6V5A Details Description
Related parts for SMCJ6V5A
FIXED IND 120UH 840MA 190 MOHM datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC LCD SUPPLY 5CH 40QFN datasheet.pdf
RES 8.56K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40 OHM 8W 0.01% TO220 datasheet.pdf
3/4 INCH BCT BLACK (800/1.5 INCH datasheet.pdf
CAP MICA 470PF 5% 2.5KV SMD datasheet.pdf