Littelfuse SMCJ7.5A-HR
SMCJ7.5A-HR picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ7.5A-HR
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC
Datasheet Download
SMCJ7.5A-HR.pdf
Availability of SMCJ7.5A-HR
QUANTITY
SMCJ7.5A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ7.5A-HR
Internal Part NumberEIS-SMCJ7.5A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)116.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ7.5A-HR
Related LinksSMCJ7, SMCJ7.5A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ7.5A-HR Details Description
Related parts for SMCJ7.5A-HR
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .480" datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS 1MM STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V NP0 2-DIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SO datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG WHT 1000' datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONTROL RELAY VOLT 230VAC .2-60V datasheet.pdf