Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ7.5A-M3/9AT
SMCJ7.5A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ7.5A-M3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Datasheet Download
SMCJ7.5A-M3/9AT.pdf
Availability of SMCJ7.5A-M3/9AT
QUANTITY
SMCJ7.5A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ7.5A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ7.5A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)116.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ7.5A-M3/9AT
Related LinksSMCJ7.5, SMCJ7.5A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ7.5A-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ7.5A-M3/9AT
IDC CABLE - MKS16K/MC16F/MPR16K datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 920MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.261 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 3.15"L X 3.21"W datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf