Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ70A-E3/9AT
SMCJ70A-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ70A-E3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Datasheet Download
SMCJ70A-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ70A-E3/9AT
QUANTITY
SMCJ70A-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ70A-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ70A-E3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ70A-E3/9AT
Related LinksSMCJ70A, SMCJ70A-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ70A-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ70A-E3/9AT
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 34.3KPA STD DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 3% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 31POS .100 30GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
CAP POLY 330UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
26500 10#16 1#2 P BY RECP LC datasheet.pdf
2200UF 420V 65X105MM 85C 2000H datasheet.pdf