Littelfuse SMCJ70A-T7
SMCJ70A-T7 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ70A-T7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Datasheet Download
SMCJ70A-T7.pdf
Availability of SMCJ70A-T7
QUANTITY
SMCJ70A-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ70A-T7
Internal Part NumberEIS-SMCJ70A-T7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ70A-T7
Related LinksSMCJ7, SMCJ70A-T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ70A-T7 Details Description
Related parts for SMCJ70A-T7
RES SMD 88.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 630MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 255 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
PATCH CABLE 10G RJ45 AQUA 14' datasheet.pdf
POSITIONER datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.3A SNT6A datasheet.pdf