Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ70AHE3/9AT
SMCJ70AHE3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ70AHE3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Datasheet Download
SMCJ70AHE3/9AT.pdf
Availability of SMCJ70AHE3/9AT
QUANTITY
SMCJ70AHE3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ70AHE3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ70AHE3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ70AHE3/9AT
Related LinksSMCJ70A, SMCJ70AHE3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ70AHE3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ70AHE3/9AT
DIODE ARRAY SCHOTTKY 15V TO220AB datasheet.pdf
TRANS NPN 80V 1A SOT-89 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 45V 8.5A 8-SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
MTP 3/4" KEY CAP datasheet.pdf
Connector Socket 57 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10A 33W datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 360PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf