Littelfuse SMCJ70CA
SMCJ70CA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ70CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMC
Datasheet Download
SMCJ70CA.pdf
Availability of SMCJ70CA
QUANTITY
SMCJ70CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ70CA
Internal Part NumberEIS-SMCJ70CA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
Featured ProductLittelfuse and Digi-Key offer kits for popular TVS SMD diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ70CA
Related LinksSMCJ, SMCJ70CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ70CA Details Description
Related parts for SMCJ70CA
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES SMD 78.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 60W 5A M113 datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL NO SHIELD LED datasheet.pdf
POT SLIDE 10K OHM .05W 10MM datasheet.pdf
CRYSTAL 40.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf