Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ75A-M3/9AT
SMCJ75A-M3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ75A-M3/9AT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO-214AB
Datasheet Download
SMCJ75A-M3/9AT.pdf
Availability of SMCJ75A-M3/9AT
QUANTITY
SMCJ75A-M3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ75A-M3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ75A-M3/9AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ75A-M3/9AT
Related LinksSMCJ75A, SMCJ75A-M3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ75A-M3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ75A-M3/9AT
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
VARISTOR 459V 1.75KA DISC 9MM datasheet.pdf
SSD 64GB 2.5" SATA datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS PNL MNT SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CBL ASSY PIGTAIL 40' NM SMA MALE datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1/4 CLEAR 100' datasheet.pdf
DIODE ZENER 160V 2W SMBG datasheet.pdf