Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ75CA-E3/57T
SMCJ75CA-E3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ75CA-E3/57T
Brief Description
TVS DIODE 75VWM 121VC SMC
Datasheet Download
SMCJ75CA-E3/57T.pdf
Availability of SMCJ75CA-E3/57T
QUANTITY
SMCJ75CA-E3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ75CA-E3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ75CA-E3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ75CA-E3/57T
Related LinksSMCJ75C, SMCJ75CA-E3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ75CA-E3/57T Details Description
Related parts for SMCJ75CA-E3/57T
LED T-3 1/4 GRN MULTI 24V BAY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 05VIN 24VOUT datasheet.pdf
C/A 50.125UM RIS MTRJ 3M1 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 265V 10 OHM 120C datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf