Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ78-E3/9AT
SMCJ78-E3/9AT picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ78-E3/9AT
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 139VC SMC
Datasheet Download
SMCJ78-E3/9AT.pdf
Availability of SMCJ78-E3/9AT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMCJ78-E3/9AT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ78-E3/9AT
Internal Part NumberEIS-SMCJ78-E3/9AT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp139V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ78-E3/9AT
Related LinksSMCJ78, SMCJ78-E3/9AT Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ78-E3/9AT Details Description
Related parts for SMCJ78-E3/9AT
CONN EDGECARD 120PS .100 PRESSFT datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DUAL 16-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 440VAC Y5U RDL datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 26POS .254M datasheet.pdf
IC DGTL POT 8BIT 5K 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
LED SUP CC/CV AC/DC datasheet.pdf
Connector Header 42 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 680MA 104 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 16A 35V D2PAK datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.2A UMT6 datasheet.pdf