Microsemi Commercial Components SMCJ78CE3/TR13
SMCJ78CE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ78CE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 78VWM 139VC SMCJ
Datasheet Download
SMCJ78CE3/TR13.pdf
Availability of SMCJ78CE3/TR13
QUANTITY
SMCJ78CE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ78CE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMCJ78CE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp139V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ78CE3/TR13
Related LinksSMCJ78C, SMCJ78CE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMCJ78CE3/TR13 Details Description
Related parts for SMCJ78CE3/TR13
RES SMD 820 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 40W datasheet.pdf
PANEL END USE WITH 1598B SERIES datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 4.02 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CORD 5 POS MALE, RA 2M 22AWG datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 60MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 14POS datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP FILM 1.8NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf