Vishay Semiconductor/Diodes Division SMCJ8.5A-M3/57T
SMCJ8.5A-M3/57T picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ8.5A-M3/57T
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Datasheet Download
SMCJ8.5A-M3/57T.pdf
Availability of SMCJ8.5A-M3/57T
QUANTITY
SMCJ8.5A-M3/57T Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ8.5A-M3/57T
Internal Part NumberEIS-SMCJ8.5A-M3/57T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package850
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB, (SMC)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ8.5A-M3/57T
Related LinksSMCJ8.5, SMCJ8.5A-M3/57T Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMCJ8.5A-M3/57T Details Description
Related parts for SMCJ8.5A-M3/57T
SENSOR CURRENT HALL 50A DC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 7V DUAL 6TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 2.77"L X 2.25"W datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 50V 2A DO214AC datasheet.pdf