Littelfuse SMCJ85CA-HRA
SMCJ85CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMCJ85CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 85VWM 137VC
Datasheet Download
SMCJ85CA-HRA.pdf
Availability of SMCJ85CA-HRA
QUANTITY
SMCJ85CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMCJ85CA-HRA
Internal Part NumberEIS-SMCJ85CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMCJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)85V
Voltage - Breakdown (Min)94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)11A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMCJ85CA-HRA
Related LinksSMCJ85, SMCJ85CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMCJ85CA-HRA Details Description
Related parts for SMCJ85CA-HRA
IDC CABLE - MSC60A/MC60G/X datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 470K 3% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 54.9 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 0.51 OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf