Chip Quik SMD291AX250T3
SMD291AX250T3 picture photo
Mfg. Part Number
SMD291AX250T3
Manufacturer
Product Category
Solder
Brief Description
SOLDER PASTE SN63/PB37 250G
Datasheet Download
SMD291AX250T3.pdf
Availability of SMD291AX250T3
QUANTITY
SMD291AX250T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMD291AX250T3
Internal Part NumberEIS-SMD291AX250T3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety DatasheetSMD291AX
Standard Package1
Category Soldering, Desoldering, Rework Products
FamilySolder
SeriesCHIPQUIK®
ProcessLeaded
TypeSolder Paste
Flux TypeNo-Clean
CompositionSn63Pb37 (63/37)
Wire Gauge-
Diameter-
Core Size-
FormJar, 250g (9 oz)
Melting Point-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMD291AX250T3
Related LinksSMD291, SMD291AX250T3 Datasheet, Chip Quik Distributor
SMD291AX250T3 Details Description
Related parts for SMD291AX250T3
RES SMD 47 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC AXIAL datasheet.pdf
INSERT FEMALE/MALE 8POS CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" SNGL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 1.83A 120 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf