Switchcraft Inc. SMD4FRA120
SMD4FRA120 picture photo
Mfg. Part Number
SMD4FRA120
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 4PS R/A UNSHLD PCB SLV
Datasheet Download
SMD4FRA120.pdf
Availability of SMD4FRA120
QUANTITY
SMD4FRA120 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMD4FRA120
Internal Part NumberEIS-SMD4FRA120
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationSwitchcraft RoHS Info
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesSMD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions4
Shell Size - InsertMini DIN
Shell Size, MIL-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress Protection-
Shell Material, FinishCopper, Nickel Plated
Contact FinishSilver
FeaturesBoard Lock
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A, 2A
Voltage - Rated100VAC, 12VDC
Operating Temperature-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMD4FRA120
Related LinksSMD4F, SMD4FRA120 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
SMD4FRA120 Details Description
Related parts for SMD4FRA120
CAP CER 8.2PF 50V R2H AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 0.05A SOT-23 datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 125V datasheet.pdf
CAP MICA 6PF 0.25PF 100V 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X38.4MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES SMD 1.69KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf