Littelfuse SMDJ120A-HRA
SMDJ120A-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ120A-HRA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 120VWM 193VC 214AB
Datasheet Download
SMDJ120A-HRA.pdf
Availability of SMDJ120A-HRA
QUANTITY
SMDJ120A-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ120A-HRA
Internal Part NumberEIS-SMDJ120A-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ120A-HRA
Related LinksSMDJ12, SMDJ120A-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ120A-HRA Details Description
Related parts for SMDJ120A-HRA
RES SMD 7.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2A SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 230MA 4.63 OHM datasheet.pdf
LP 5.08/12/90 3.2SN OR datasheet.pdf
D4N-9A2HR datasheet.pdf
UPS SMART RACKMOUNT AVR USB DB9 datasheet.pdf
CTV 37C 37#22D SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf