Littelfuse SMDJ14CA
SMDJ14CA picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ14CA
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC SMD
Datasheet Download
SMDJ14CA.pdf
Availability of SMDJ14CA
QUANTITY
SMDJ14CA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ14CA
Internal Part NumberEIS-SMDJ14CA
Standard Package3,000
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)129.3A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ14CA
Related LinksSMDJ, SMDJ14CA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ14CA Details Description
Related parts for SMDJ14CA
IC MUX DUAL RF VIDEO 4CH 28-DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2312 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.5W 15V IN 12V OUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG RED 1000' datasheet.pdf
POT 10K OHM 0.06W CARBON LOG datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 5.9A 30 MOHM TH datasheet.pdf
4P 6C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf