Littelfuse SMDJ33A-T7
SMDJ33A-T7 picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ33A-T7
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC 214AB
Datasheet Download
SMDJ33A-T7.pdf
Availability of SMDJ33A-T7
QUANTITY
SMDJ33A-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ33A-T7
Internal Part NumberEIS-SMDJ33A-T7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)56.3A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ33A-T7
Related LinksSMDJ3, SMDJ33A-T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ33A-T7 Details Description
Related parts for SMDJ33A-T7
IC REG LDO ADJ 0.5A SOT223-3 datasheet.pdf
RES SMD 866K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.062 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 150V 0606 datasheet.pdf