Littelfuse SMDJ48A-HRAT7
SMDJ48A-HRAT7 picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ48A-HRAT7
Brief Description
TVS DIODE 48VWM 77.4VC DO214AB
Datasheet Download
SMDJ48A-HRAT7.pdf
Availability of SMDJ48A-HRAT7
QUANTITY
SMDJ48A-HRAT7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ48A-HRAT7
Internal Part NumberEIS-SMDJ48A-HRAT7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)48V
Voltage - Breakdown (Min)53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)38.8A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ48A-HRAT7
Related LinksSMDJ48, SMDJ48A-HRAT7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ48A-HRAT7 Details Description
Related parts for SMDJ48A-HRAT7
RES SMD 54.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V 1111 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 8A 115V datasheet.pdf
FIXED IND 1NH 800MA 200 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 121POS GOLD datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT datasheet.pdf