Littelfuse SMDJ51CA-HRA
SMDJ51CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ51CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB
Datasheet Download
SMDJ51CA-HRA.pdf
Availability of SMDJ51CA-HRA
QUANTITY
SMDJ51CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ51CA-HRA
Internal Part NumberEIS-SMDJ51CA-HRA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)36.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ51CA-HRA
Related LinksSMDJ51, SMDJ51CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ51CA-HRA Details Description
Related parts for SMDJ51CA-HRA
FUSE MIDGET 1A 250V TIME-DELAY datasheet.pdf
IC COMP MICRPWR R-R CMOS SOT23-5 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 12A DO203AA datasheet.pdf
TRANS RF 15V 9GHZ SOT143B datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CHISEL EXLG 5.0MM POWER PLUS datasheet.pdf
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 216POS datasheet.pdf