Littelfuse SMDJ60CA-T7
SMDJ60CA-T7 picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ60CA-T7
Brief Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC 214AB
Datasheet Download
SMDJ60CA-T7.pdf
Availability of SMDJ60CA-T7
QUANTITY
SMDJ60CA-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ60CA-T7
Internal Part NumberEIS-SMDJ60CA-T7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)31A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ60CA-T7
Related LinksSMDJ6, SMDJ60CA-T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ60CA-T7 Details Description
Related parts for SMDJ60CA-T7
CONN HEADER .100 SNGL R/A 14POS datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DUAL W/SPI 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250VAC SL RADIAL datasheet.pdf
BLUETOOTH STEREO ADAPTER datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 13KV R85 DISK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf