Littelfuse SMDJ7.5A-T7
SMDJ7.5A-T7 picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ7.5A-T7
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC 214AB
Datasheet Download
SMDJ7.5A-T7.pdf
Availability of SMDJ7.5A-T7
QUANTITY
SMDJ7.5A-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ7.5A-T7
Internal Part NumberEIS-SMDJ7.5A-T7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)232.6A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB (SMCJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ7.5A-T7
Related LinksSMDJ7, SMDJ7.5A-T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ7.5A-T7 Details Description
Related parts for SMDJ7.5A-T7
HOOK-UP SOLID 18AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RING LIGHT FLUORESCENT 17 WATT datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.032DIA GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
FILTER SAW 415.0 MHZ SMD datasheet.pdf
8KB 768B RAM 20DB XCVR 42LGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 144QFP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 1.8V datasheet.pdf