Littelfuse SMDJ8.5A-T7
SMDJ8.5A-T7 picture photo
Mfg. Part Number
SMDJ8.5A-T7
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC 214AB
Datasheet Download
SMDJ8.5A-T7.pdf
Availability of SMDJ8.5A-T7
QUANTITY
SMDJ8.5A-T7 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMDJ8.5A-T7
Internal Part NumberEIS-SMDJ8.5A-T7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMDJ
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)208.3A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMDJ8.5A-T7
Related LinksSMDJ8, SMDJ8.5A-T7 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMDJ8.5A-T7 Details Description
Related parts for SMDJ8.5A-T7
BOX ALUM UNPAINTED 4.72"LX4.72"W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
FUSE T/D MIDGET 1A 600V datasheet.pdf
OPTOISO 5KV DARL W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 31POS datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 90POS SMD datasheet.pdf