Semtech SMF12.TCT
SMF12.TCT picture photo
Mfg. Part Number
SMF12.TCT
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 25VC SC70-5
Datasheet Download
SMF12.TCT.pdf
Availability of SMF12.TCT
QUANTITY
SMF12.TCT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF12.TCT
Internal Part NumberEIS-SMF12.TCT
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels4
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency60pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF12.TCT
Related LinksSMF1, SMF12.TCT Datasheet, Semtech Distributor
SMF12.TCT Details Description
Related parts for SMF12.TCT
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 60A SCREW TERM datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 20A 125V datasheet.pdf