Semtech SMF12.TCT
SMF12.TCT picture photo
Mfg. Part Number
SMF12.TCT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 25VC SC70-5
Datasheet Download
SMF12.TCT.pdf
Availability of SMF12.TCT
QUANTITY
SMF12.TCT Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF12.TCT
Internal Part NumberEIS-SMF12.TCT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMF
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels4
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)13.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8A (8/20µs)
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency60pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Supplier Device PackageSC-70-5
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF12.TCT
Related LinksSMF1, SMF12.TCT Datasheet, Semtech Distributor
SMF12.TCT Details Description
Related parts for SMF12.TCT
CONN HEADER .100 SINGL R/A 36POS datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 667MHZ 96BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 25VC SOT23-3 datasheet.pdf
FEED CAM SLIDE (24857-07) datasheet.pdf
Connector Socket 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 390 OHM 5% 1W 1218 datasheet.pdf