Vishay Semiconductor/Diodes Division SMF36A-HE3-18
SMF36A-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
SMF36A-HE3-18
Brief Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC DO-219AB
Datasheet Download
SMF36A-HE3-18.pdf
Availability of SMF36A-HE3-18
QUANTITY
SMF36A-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF36A-HE3-18
Internal Part NumberEIS-SMF36A-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.4A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency178pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageSMF (DO-219AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF36A-HE3-18
Related LinksSMF36A, SMF36A-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMF36A-HE3-18 Details Description
Related parts for SMF36A-HE3-18
RES SMD 22.6 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 2220 datasheet.pdf
TERMINATION TOOL S/A HDE datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 4 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf