Vishay Semiconductor/Diodes Division SMF40A-M3-08
SMF40A-M3-08 picture photo
Mfg. Part Number
SMF40A-M3-08
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC DO-219AB
Datasheet Download
SMF40A-M3-08.pdf
Availability of SMF40A-M3-08
QUANTITY
SMF40A-M3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF40A-M3-08
Internal Part NumberEIS-SMF40A-M3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.1A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency172pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageSMF (DO-219AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF40A-M3-08
Related LinksSMF40A, SMF40A-M3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMF40A-M3-08 Details Description
Related parts for SMF40A-M3-08
CONN PC PIN CIRC .156DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC REDRIVER USB 3.0 2CH 24VQFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG BASE ASSY PNL MNT PLAST datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 38MA 17 OHM SMD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF SIP4L datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf