Littelfuse SMF40A-T13
SMF40A-T13 picture photo
Mfg. Part Number
SMF40A-T13
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD123F
Datasheet Download
SMF40A-T13.pdf
Availability of SMF40A-T13
QUANTITY
SMF40A-T13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF40A-T13
Internal Part NumberEIS-SMF40A-T13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
TVS Diode Arrays - ESD Suppressors for I/O Interfaces
Featured ProductSMF Series 200 W Low-Profile SOD-123 TVS Diode
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesSMF
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.1A
Power - Peak Pulse200W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123F
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF40A-T13
Related LinksSMF40, SMF40A-T13 Datasheet, Littelfuse Distributor
SMF40A-T13 Details Description
Related parts for SMF40A-T13
QUICKIE*II HEADER datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOD-4 REC.CONTACT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC SYNC SW-MODE BAT CHRGR 16VQFN datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR ADXL362 datasheet.pdf
RES 13.333 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE .100 50POS DR LOW P datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf