Micro Commercial Components (MCC) SMF40A-TP
SMF40A-TP picture photo
Mfg. Part Number
SMF40A-TP
Brief Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SOD-123FL
Datasheet Download
SMF40A-TP.pdf
Availability of SMF40A-TP
QUANTITY
SMF40A-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF40A-TP
Internal Part NumberEIS-SMF40A-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
Featured ProductSMF5.0A ~ SMF170A Suppressors
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.1A
Power - Peak Pulse200W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123F
Supplier Device PackageSOD-123FL
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF40A-TP
Related LinksSMF4, SMF40A-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
SMF40A-TP Details Description
Related parts for SMF40A-TP
TRANS PNP 80V 3A TO-220D datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 2MM VERT TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC FPGA 172 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.698 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf