Vishay Semiconductor/Diodes Division SMF43A-E3-08
SMF43A-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
SMF43A-E3-08
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMF
Datasheet Download
SMF43A-E3-08.pdf
Availability of SMF43A-E3-08
QUANTITY
SMF43A-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF43A-E3-08
Internal Part NumberEIS-SMF43A-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.9A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency165pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageSMF
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF43A-E3-08
Related LinksSMF43A, SMF43A-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMF43A-E3-08 Details Description
Related parts for SMF43A-E3-08
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HDR STR DR .100 DP datasheet.pdf
RES 6.2 OHM 15W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
IC FPGA 444 I/O 676FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 8COL WK datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.4A SC70JW-8 datasheet.pdf
DIODE VARACTOR 15V 20MA SOT-23 datasheet.pdf