Vishay Semiconductor/Diodes Division SMF43A-E3-18
SMF43A-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
SMF43A-E3-18
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO-219AB
Datasheet Download
SMF43A-E3-18.pdf
Availability of SMF43A-E3-18
QUANTITY
SMF43A-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF43A-E3-18
Internal Part NumberEIS-SMF43A-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.9A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency165pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageSMF (DO-219AB)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF43A-E3-18
Related LinksSMF43A, SMF43A-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMF43A-E3-18 Details Description
Related parts for SMF43A-E3-18
RES SMD 324K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.24KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
IC SDRAM 128MBIT 167MHZ TSOP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 100MA 13 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 190PO datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf