Vishay Semiconductor/Diodes Division SMF43A-HE3-08
SMF43A-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
SMF43A-HE3-08
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMF
Datasheet Download
SMF43A-HE3-08.pdf
Availability of SMF43A-HE3-08
QUANTITY
SMF43A-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF43A-HE3-08
Internal Part NumberEIS-SMF43A-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43V
Voltage - Breakdown (Min)47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp69.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.9A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency165pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageDO-219AB (SMF)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF43A-HE3-08
Related LinksSMF43A, SMF43A-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMF43A-HE3-08 Details Description
Related parts for SMF43A-HE3-08
RES SMD 237 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100 DL SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 68POS W/O POSTS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3A 6.5-28VIN 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
VARISTOR 42V 2KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf