United Chemi-Con SMG35VB562M20DLL
SMG35VB562M20DLL picture photo
Mfg. Part Number
SMG35VB562M20DLL
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
SMG35VB562M20DLL.pdf
Availability of SMG35VB562M20DLL
QUANTITY
SMG35VB562M20DLL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG35VB562M20DLL
Internal Part NumberEIS-SMG35VB562M20DLL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG35VB562M20DLL
Related LinksSMG35VB5, SMG35VB562M20DLL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG35VB562M20DLL Details Description
Related parts for SMG35VB562M20DLL
CONN HEADER .100 DUAL R/A 36POS datasheet.pdf
IC SCAN-TEST-DEV/XCVR 64-TSSOP datasheet.pdf
IC MPU Z180 33MHZ 68PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 22-26 AWG GOLD datasheet.pdf
RES 2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
IC SRAM 128K X 8 3.3V 32-TSOP datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GEN PURP 20SSOP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 850 OHM 1806 datasheet.pdf