United Chemi-Con SMG35VB562M22CLL
SMG35VB562M22CLL picture photo
Mfg. Part Number
SMG35VB562M22CLL
Brief Description
CAP ALUM 5600UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
SMG35VB562M22CLL.pdf
Availability of SMG35VB562M22CLL
QUANTITY
SMG35VB562M22CLL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG35VB562M22CLL
Internal Part NumberEIS-SMG35VB562M22CLL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance5600µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.69A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG35VB562M22CLL
Related LinksSMG35VB5, SMG35VB562M22CLL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG35VB562M22CLL Details Description
Related parts for SMG35VB562M22CLL
CONN SPRING 21POS SNGL .255 SMD datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 220PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 3POS SKT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
BOARD CARRIER 3.5 FORM TYPE 1 datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 100NH 15.6A SMT datasheet.pdf
CARTRIDGE D 20A datasheet.pdf