United Chemi-Con SMG50VB332M22BLL
SMG50VB332M22BLL picture photo
Mfg. Part Number
SMG50VB332M22BLL
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SMG50VB332M22BLL.pdf
Availability of SMG50VB332M22BLL
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMG50VB332M22BLL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG50VB332M22BLL
Internal Part NumberEIS-SMG50VB332M22BLL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMG
PackagingBulk
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.42A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG50VB332M22BLL
Related LinksSMG50VB3, SMG50VB332M22BLL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG50VB332M22BLL Details Description
Related parts for SMG50VB332M22BLL
LOCKOUT GATE VALVE RED 2.5X5.0" datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeA 4 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
RES SMD 300K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH SIM ROLL SPST 6A QC datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1P 21.6X21.6MM 12.9MM datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
PHOTOINTERRUPTER ULTRAMINI datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 1200V 8A D2PAK datasheet.pdf