United Chemi-Con SMG63VB222M20CLL
SMG63VB222M20CLL picture photo
Mfg. Part Number
SMG63VB222M20CLL
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SMG63VB222M20CLL.pdf
Availability of SMG63VB222M20CLL
QUANTITY
SMG63VB222M20CLL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG63VB222M20CLL
Internal Part NumberEIS-SMG63VB222M20CLL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)83 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.33A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG63VB222M20CLL
Related LinksSMG63VB2, SMG63VB222M20CLL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG63VB222M20CLL Details Description
Related parts for SMG63VB222M20CLL
RES SMD 510K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTACT BLOCK 16 SERIES DPDT datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 1ROW STR 5POS datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16K OHM 1206 datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE HOLD datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 51 TYPE A 14POS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf