United Chemi-Con SMG63VB222M22BLL
SMG63VB222M22BLL picture photo
Mfg. Part Number
SMG63VB222M22BLL
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
SMG63VB222M22BLL.pdf
Availability of SMG63VB222M22BLL
QUANTITY
SMG63VB222M22BLL Order Process
Ship out your order
Specifications of SMG63VB222M22BLL
Internal Part NumberEIS-SMG63VB222M22BLL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)83 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.19A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMG63VB222M22BLL
Related LinksSMG63VB2, SMG63VB222M22BLL Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMG63VB222M22BLL Details Description
Related parts for SMG63VB222M22BLL
MIC COND ANALOG OMNI -42DB datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 11 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSNG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 25V X7R 0402 datasheet.pdf