Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-D03-RA-BK
SMH100-LPPE-D03-RA-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-D03-RA-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 6POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-D03-RA-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-D03-RA-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-D03-RA-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-D03-RA-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-D03-RA-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-D03-RA-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-D03-RA-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-D03-RA-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-D03-RA-BK
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HEADR 14POS .100 PCB TIN datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II .100" SR STRAIGHT datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf