Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-D04-ST-BK
SMH100-LPPE-D04-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-D04-ST-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 8POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-D04-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-D04-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-D04-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-D04-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-D04-ST-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-D04-ST-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-D04-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-D04-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-D04-ST-BK
CONN HEADER 12POS 3MM RT ANG TIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W DUAL 48V +-12V SMD datasheet.pdf
RES 340 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SLOTTD OPITCAL DIODE-OUT datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 250KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf