Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-D06-ST-BK
SMH100-LPPE-D06-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-D06-ST-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 12POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-D06-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-D06-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-D06-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-D06-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-D06-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions12
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-D06-ST-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-D06-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-D06-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-D06-ST-BK
CONN HEADER 8POS .100 DL R/A AU datasheet.pdf
FRAME GROMMET SPLIT PLASTIC GRAY datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 10A 24V datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 3/64" BK 500' datasheet.pdf
RES 14K OHM .3W .1% RADIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf