Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-D37-ST-BK
SMH100-LPPE-D37-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-D37-ST-BK
Brief Description
CONN HEADER 1MM 74POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-D37-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-D37-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-D37-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-D37-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-D37-ST-BK
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions74
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-D37-ST-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-D37-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-D37-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-D37-ST-BK
Connector Quick Connect Tab 0.250" (6.35mm) Screw, Rivet, Stud datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 500W TO264 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 532-FCBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 4.5-9VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 5' OPEN END datasheet.pdf
RES 15K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.98K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf