Sullins Connector Solutions SMH100-LPPE-D37-ST-BK
SMH100-LPPE-D37-ST-BK picture photo
Mfg. Part Number
SMH100-LPPE-D37-ST-BK
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 1MM 74POS
Datasheet Download
SMH100-LPPE-D37-ST-BK.pdf
Availability of SMH100-LPPE-D37-ST-BK
QUANTITY
SMH100-LPPE-D37-ST-BK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMH100-LPPE-D37-ST-BK
Internal Part NumberEIS-SMH100-LPPE-D37-ST-BK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMH
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Unshrouded
Number of Positions74
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.039" (1.00mm)
Contact Mating Length0.071" (1.80mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMH100-LPPE-D37-ST-BK
Related LinksSMH100-LPP, SMH100-LPPE-D37-ST-BK Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
SMH100-LPPE-D37-ST-BK Details Description
Related parts for SMH100-LPPE-D37-ST-BK
CONN HEADER 10POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS .156 EXTEND datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1280 datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 256FGBGA datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P4T datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf